Kaladėlės vaikams – nuo senų laikų nesanstanis žaislas. Jų sklindanti magija sutelkia vaikų dėmesį ilgam, o rezultatas nustebina ir priverčia nusišypsoti tiek mažus kūrėjus tiek tėvelius. Kaladėlių dėliojimas taip pat turi didelę įtaką vaikų raidai: protinei, pažintinei, motorinei ir emocinei raidai. Šie žaislai yra naudingi jau nuo pirmųjų gyvenimo mėnesių. Psichologų teigimu, net kūdikystėje mažylis noriai manipuliuoja kaladėlėmis – liečia jas, apžiūrinėja, kiša į burnytę, praktikuoja griebimą. Perkant kaladėles kūdikiams, verta atkreipti dėmesį į jų kokybę ir saugumą. Svarbu, kad jos nebūtų kietos ir sunkios.
Jau 1,5 metų vaikai noriai bando statyti bokštus ir traukinius, kaladėles išdėsto vertikaliai ir horizontaliai. Psichologų teigimu, antrais gyvenimo metais judesių, atliekamų rankų pirštais, tikslumas gerėja, todėl dėl geresnės akies – rankos koordinacijos vaikas gali padėti vieną kaladėlę ant kitos ir statyti vis aukštesnius bokštus. Prasideda konstravimo žaidimų užuomazgos ir naujų projektų kūrimas 😊. Iš kaladėlių statomas bokštas, išdėliojama eilėmis, kuriami traukiniai, namai, pilys, tvirtovės, kvartalai. Kuo vyresnis vaikas, tuo įdomesnės, įvairesnės ir sudėtingesnės struktūros.
Ikimokykliniame amžiuje atsiranda vis daugiau konstravimo žaidimų. Vyresni vaikai kuria dvimates ir trimates struktūras. Jų darbai vis labiau apgalvoti ir planuoti.
Kaladėlių žaidimų privalumai – kokia jų nauda?
- Mankština rankų judesius ir gerina viso kūno motoriką
- Suvokimo ir smalsumo ugdymas
- Susikaupimo, dėmesio koncentracijos ugdymas
- Mąstymo ir kūrybinės vaizduotės lavinimas
- Kūrybiškumo ir išradingumo ugdymas
- Veiksmų tikslumas ir preciziškumas
- Mokymasis planuoti, kurti strategiją
- Kantrybės, užsispyrimo, sistemingo darbo, nuoseklaus užduočių atlikimo iki galo, kliūčių įveikimo ir naujų bandymų lavinimo.
- Analitinis mąstymas
- Įgyti žinių ir mokytis, pavyzdžiui, spalvų, formų, raidžių
- Kalbos raidos palaikymas
- Mokymasis bendradarbiauti su kitais vaikais, veikti grupėje
- Maloni pramoga, integruojantis kartas, broliai ir seserys ir bendraamžiai
Kaladėlės ir vaiko asmenybė
Raidos psichologai teigia, jog stebėdami kaladėlėmis žaidžiantį vaiką, galime daug sužinoti apie jo asmenybę ir charakterio bruožus. Iš pažiūros paprastas veiksmas statant konstrukciją gali daug pasakyti apie tai, ar mūsų vaikas kantrus, atkaklus, ar reaguoja įnirtingai ir nekantriai; kokiu būdu yra linkęs ieškoti naujų sprendimų, ar yra atviras naujiems pokyčiams, o gal nori nuolat laikytis to paties modelio?
Verta paskatinti ir sutelkti vaiką būti nuosekliam ir atlikti užduotį iki galo, nepaisant iškilusių kliūčių. Žaidimas turėtų būti, kaip impulsas ugdyti kūrybiškumą.
Vaikiškos kaladėlės ir blokeliai – gali būti naudojamos ir kituose žaidimuose, kurie gerina atmintį ir koncentraciją. Pavyzdžiui, vienoje eilėje išrikiuojame kelias/kelioliką kaladėlių. Vaikas prisimena tvarką, užsimerkia, o suaugęs paslepia elementą arba keičia pasirinktų kaladėlių išdėstymą. Vaiko užduotis yra įsiminti ir pasakyti skirtumą.
Sekančiu žaidimo pavyzdžiu gali būti pratimas, kur suaugęs išdėlioja figūrą iš kaladėlių, kurią vaikas bando įsiminti, o vėliau išardžius atkurti savarankiškai.
Palikite komentarą